اتاق عملیات امریکایی سعودی علیه ایران در پاکستان

تشکیل اتاق عملیاتی شبیه اتاق موک مستقر در اردن که وظیفه هدایت تروریست‌ها در سوریه را بر عهده داشت، در پاکستان نیز تشکیل شد. البته این مساله به یک وعده دیگر مبنی بر گسیل تروریست‌ها از جنوب شرق و شمال غرب به داخل کشور نیز مرتبط است که انشالله در هر دو مورد مواردی را قلمی خواهیم کرد.

موضوع ورودتروریست‌ها به داخل کشور و فعالیت آن‌ها مربوط به سال‌های اخیر نیست، جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته همواره از عناصر تروریستی ضربه خورده، زجر دیده، تلفات داده اما این گروه‌های تروریستی به دلایل بسیار موفق نشده‌اند که آنچه مطلوب‌شان بوده را در زمین پیاده و بتوانند پایگاه و جایگاهی برای خود تدارک ببینند. اینجا قصد تاریخ‌نویسی در مورد گذشته تروریست‌ها را نداریم و صرفا به اصل گزارش بسنده خواهیم کرد.

تجربه اتاق عملیات موک در اردن که مشابه آن در خاک ترکیه در شهرهای غازی عنتاب، اضنه و اسکندرون توسط دشمنان ایران برای سرنگونی متحد و دست راست کشورمان در سوریه تشکیل شد، پیامدهای بسیاری داشت. هر چند این اتاق‌های متعدد که با همکاری نزدیک امریکایی‌ها با هم هماهنگ می‌شدند دستاورد مدنظر را نداشتند و صرفا چیزی بیش از 200 میلیارد دلار را در سوریه هزینه کردند تا چیزی دو برابر این عدد بر این کشور خسارت تحمیل کنند، اما تجربه‌‌ای که به دست آوردند باعث شد تا جمعی از افسران امریکایی‌، اردنی، ترک، سعودی، قطری، انگلیسی، صهیونیستی و حتی گاه وقتی افسرانی از فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی برای سرنگونی نظام حاکم بر سوریه تقسیم کار کرده و روندها را مدیریت کنند. انتقال این تجربه به پاکستان، مربوط به دو سال اخیر نیست، اما در این دو سال شدت گرفته است.

آمار و اطلاعات موجود به ما می‌گویند که پس از روی کار آمدن محمد بن سلمان در عربستان و در دست گرفتن زمام امور، به دلیل روابط بسیار نزدیک ریاض – اسلام‌آباد او بارها و بارها سعی کرد از توان نظامی، انسانی و موقعیت راهبردی پاکستان در آسیای جنوبی و در همسایگی با مرزهای ایران برای ضربه‌زدن به داخل کشور ما بهره بگیرد. در طول این مدت، بارها نشست‌های مختلفی با مسوولان سیاسی، نظامی و امنیتی پاکستانی برگزار و از آنها خواسته شد تا در قبال دریافت مبالغ هنگفت کمک‌های مالی، سیاسی و حتی نظامی اجازه دهند در ایالت بلوچستان این کشور، یک تیم آموزشی، نظارت و هدایت برای جذب، به‌کارگیری و ارسال واحدهای تروریستی به داخل ایران تشکیل و از پتانسیل‌های خفته اعتراضی در داخل خاک ایران در راستای بر هم زدن نظم عمومی و ایجاد آشوب و جنگ داخلی، مستقر شوند.

در این درخواست، سعودی‌ها به طرف پاکستانی گفته‌اند که علاوه بر افسران اماراتی، سعودی، امریکایی، انگلیسی، افسران اسرائیلی نیز حضور خواهند داشت و به‌گونه‌ای عمل می‌شود که پاکستان زیر سوال نرود!! اما مقامات اسلام‌آباد با این پیشنهاد بسیار با احتیاط برخورد کرده و در مجموع مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند. این پیشنهاد به ویژه پس از وعده بن سلمان مبنی بر کشاندن ناآرامی‌ها به داخل خاک ایران از طرف برخی مسوولان و مقامات دوست حاضر در کشور همسایه به اطلاع تهران رسید و در پی آن دیدارها، نشست‌ها و مذاکرات بسیاری میان مقامات سیاسی، نظامی، امنیتی و حتی اقتصادی دو کشور برای مقابله با این طرح برگزار شد. پاکستانی‌ها که همین الان هم از دلخوری تهران مبنی بر فعالیت عناصر تروریستی در مرزهای مشترک با ایران اطلاع دارند، نه می‌خواهند و نه می‌توانند اوضاع را بیش از این پیچیده کنند.

با این حال، اطلاع وجود دارد که برخی از افسران امنیتی پاکستانی که در مرز با ایران فعالیت می‌کنند، با دلارهای سعودی و اماراتی خریده شده و آنها هستند که مسیر، زمان و هدف عملیات را برای تروریست‌ها فراهم می‌کنند. مقامات پاکستانی بارها و بارها در نشست‌های مختلف امنیتی و سیاسی با مسوولان ایرانی، ناراحتی و دلخوری خود را از این مسائل بروز داده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد آنها می‌خواهند جریان کمک‌های سعودی به کشورشان همچنان برقرار باشد و به همین علت همچنان در این مورد تساهل به خرج می‌دهند. با این اوصاف، مقامات اسلام‌آباد برای برخورد منطقی با این پیشنهادها دلایل قانع‌کننده‌ای برای خودشان داشته و دارند و در تلاش هستند تا به سعودی‌ها بفهمانند که چنین اقدامی بیش از آنکه به ایران ضرر بزند، خود این کشور نوپا را دچار دردسرهای ناخواسته، پیش‌بینی نشده و خطرناک می‌کند که می‌تواند در امنیت کلی منطقه هم اثر گذار باشد.
از آنجایی که منطقه بلوچستان در سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان گسترده شده و انگلیسی‌ها هنگام تعیین مرزها، بخش عمده‌ای از بلوچستان ایران را به خاک کشور تازه‌تاسیس پاکستان منضم کردند، عناصر جدایی‌طلبِ وحدت‌طلب در هر سه سوی مرز با هر گونه ناآرامی برای به هم پیوستن فعال خواهند شد. به عبارت دیگر، هر گونه فعالیت تخریبی در بلوچستان ایران تبعات بسیاری د بلوچستان پاکستان دارد و آنها از این موضوع واهمه دارند چرا که عناصر جدایی طلب در بلوچستان پاکستان که از طرف رقیب هندی تقویت می‌شوند ممکن از سفره پهن شده بیشترین بهره را برده و هندی‌ها با ورود به ماجرا کاری کنند که پاکستان در این گوشه مرز خود نیز وارد یک جنگ داخلی شود. اضافه بر این، ارتباط میان مناطق ناامن در افغانستان با داخل پاکستان بسیار بیشتر است و عناصر حاضر در این کشور می‌توانند نقش فعال‌تری را در این زمینه بازی کنند.

اما دومین نکته به نگرانی پاکستانی‌ها از جمعیت تقریبا 40 میلیونی شیعیان حاضر در این کشور باز می‌گردد. جمعیتی که پیوندهای ناگستسنی با داخل ایران داشته و در طول سه دهه گذشته توانسته‌اند در همه ارکان سیاسی، نظامی و اقتصادی این کشور رشد کرده و سرپل‌های بسیار مهمی را به دست بگیرند. شیعیان به قولی 20درصد و به یک قول دیگر نزدیک به 24درصد جمعیت پاکستان را تشکیل می‌دهند که پراکندگی آنها بیشتر در شهرهای بزرگ این کشور است. به‌عنوان مثال در همین ایالت بلوچستان در شهرهای کویته و جعفرآباد جمعیت قابل توجهی از شیعیان زندگی می‌کنند که دولت پاکستان را وادار به احتیاط بسیار کرده است. شیعیان در پاکستان در طول تاریخ این کشور نقش‌آفرینی بسیاری مهمی داشته‌اند به‌جز جریان وهابی مورد حمایت عربستان که شیعه‌ستیزی می‌کند و باعث و بانی شهادت هزاران شیعه این کشور شده، سایر مردم روابط نزدیکی با شیعیان دارند.

سومین موضوع، به دلخوری و ناراحتی پاکستان از مواضع امریکا باز می‌گردد. پاکستان که پس از استقلال از استعمار انگلیس در پیمان‌های سیتو و سنتو در جبهه غرب قرار داشت، در دوره اشغال افغانستان به وسیله ارتش سرخ پایگاه و مرکز سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی غربی و عربی برای به شکست کشاندن بلوک شرق شده بود، حتی در دوره جنگ با طالبان و القاعده باز هم میدان را به امریکایی‌ها برای استفاده همه جانبه از آب، خاک و آسمان خود باز گذاشته بود، اما این روزها به‌شدت از دست امریکایی‌ها دلخور است. دولت ترامپ، سیاست بسیار تندی را در قبال پاکستان در پیش گرفته است. همین سال گذشته بود که معاون رئیس‌جمهور امریکا در سفر به کابل با حمله به سران اسلام‌آباد آنها را متهم به حمایت از طالبان کرد. این موضوع حتی باعث نزدیک شدن اسلام‌آباد به مسکو و عقد قراردادهای مختلف نظامی میان دو کشور شد. بنابراین پاکستانی‌ها نمی‌توانند اطمینان چندانی به امریکایی‌ها داشته باشند.

چهارمین مساله، به ترس پاکستان از نزدیکی بیش از پیش ایران به هند باز می‌گردد. ایران توانسته سیاست بینابینی را میان این دو کشور برقرار کند. به باور پاکستانی‌ها، هندی‌ها علاوه بر بندر چابهار، می‌توانند از کنسولگری قدرتمند خود در زاهدان و همچنین حضور پررنگ خود در افغانستان علیه منافع این کشور وارد عمل شوند، فقط کافی است ایرانی‌ها شرایط را برای هندی‌ها فراهم کنند. موضوع حضور هندی‌ها استان سیستان و بلوچستان یکی از دعواهای قدیمی ایران و پاکستان بوده و همچنان نیز این دعوا ادامه دارد. این در حالی است که پاکستانی‌ها یک نگرانی دیگر هم دارند و آن نیز گسترش روابط میان هند و رژیم صهیونیستی و احتمال عادی‌سازی روابط میان اعراب و این رژیم است. در این میان، تنها کشوری که می‌تواند در برابر حضور این رژیم در کنار پاکستان بماند، ایران است که می‌شود دستکم در مورد ماهیت رفتاری آنها اطمینان داشت.

در مورد پنجمین مساله، می‌توان گفت که در پی رفت و آمدهای یک سال اخیر، دو طرف به درک درست و دقیقی از بحران‌های مشترک رسیده‌اند. هر دو طرف می‌دانند که مشکل اصلی‌شان در افغانستان است که باید به هر شکل ممکن این مشکل را حل و فصل کنند. به باور نگارنده، دو کشور به این نتیجه رسیده‌اند که باید امریکا از افغانستان خارج شود. این دیدگاه را به احتمال زیاد روس‌ها نیز که با پاکستان روابط خوبی برقرار کرده‌اند، و همچنین چینی‌ها که روابط راهبردی با پاکستانی‌ها دارند، می‌خواهند. به زبان دیگر، پاکستان تلاش دارد تا به‌عنوان بخشی از پیمان شانگهای در مسیر منافع چین و روسیه در منطقه حرکت کند. بنابراین هر گونه میدان دادن به دشمنان ایران می‌تواند موقعیت این کشور را به خطر انداخته و بحران‌های جدی برای آن دست و پا کند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما