اسرائیل، بازنده بزرگ نبرد در سوریه

نبردها در جنوب سوریه با شدت هر چه تمام‌تر ادامه دارد. سیاست چماق و هویچ ارتش سوریه و مذاکره‌کننده روس‌ها توانسته موفقیت‌های بسیار خوبی را برای دمشق رقم بزند و این نوید را می‌دهد که مرحله اول عملیات علیه گروهک‌های مسلح تروریستی در جنوب این کشور با موفقیت و کمترین هزینه و تلفات، با رسیدن به گذرگاه

مرزی نصیب در مرز مشترک با اردن به پایان برسد. این مساله زمانی اهمیت بیشتری دارد که متوجه شویم رژیم صهیونیستی و امریکا چندان تمایلی به نهایی شدن این عملیات ندارند.

پیش از آنکه تروریست‌ها در این منطقه دچار شکست شوند، این رژیم صهیونیستی بود که شکست خورد، این رژیم وقتی پیشنهاد سخاوتمندانه روس‌ها را مبنی بر خروج پایگاه‌های ایران از جنوب سوریه در قبال خروج امریکا از مرز التنف رد کرد و هماهنگونه که پیش از این هم تاکید کردیم، به سمت خواسته‌های بیشتر رفت و خواستار خروج ایران از همه سوریه شد، هیچ وقت فکر نمی‌کرد که کسی به درخواست‌های بعدی‌اش وقعی ننهد. رژیم صهیونیستی در حالی شکست‌خورده بزرگ نبرد در جنوب سوریه است که پیش از شروع جنگ تهدید کرده بود اجازه موفقیت آن را نخواهد داد.

حالا نه تنها ایران از جنوب سوریه نرفته است، بلکه همه شواهد و قرائن حاکی از آن است که عملا فرماندهی اصلی میدان، طراحی و تدارک خطوط نبرد بر عهده مستشاران ایرانی و حزب‌الله است. از همین رو سیدحسن نصرالله در سخنرانی جمعه‌شب خود رسما اعلام پیروزی کرد و گفت هر چه در منطقه روی دهد، به‌نفع ما است. در حال حاضر، یک نبرد اراده میان متحدین و ائتلاف تروریست‌ها و امریکا در جریان است. رژیم صهیونیستی هم مانند امریکا تهدید می‌کند که اگر بیشتر پیشروی کنید، می‌زنیم و جرات نکردند که بزنند.

پیش از این، این نبرد اراده را در شرق سوریه ملاحظه کردیم. بارها و بارها جنگنده‌های امریکایی نیروهای متحد را در مناطق مختلف هدف قرار دادند، هدف آنها جلوگیری از ادامه حرکت آنها به سمت مرز عراق بود، اما این تهدیدها در برابر اصرار نیروهای متحد برای رفتن به سمت مرز نتیجه داد. امریکایی‌ها در مورد درعا هم تهدید بسیار کردند، اما این تهدیدات نیز به‌نظر توخالی به‌نظر می‌رسد چرا که تاکنون بیش از نیمی از مناطق اشغالی پاکسازی شده و امریکایی‌ها تازه به دوستان تروریست خودشان گفته‌اند، حساب کنید خاله‌اتان همراهی‌تان می‌کند و روی ما حساب نکنید.

همانگونه که در یادداشت‌های پیشین تاکید کردم، سیاست ارتش سوریه در جنوب این کشور مبتنی بر دو عامل مهم است، نخست مصالحه و اگر نشد، جنگ. مصالحه برای آنکه خون کمتری از اهالی حوران ریخته شود، کسانی که در طول تاریخ چند دهه‌ای سوریه جدید نقش بسیار مهمی در مبارزات این کشور با دشمن داشته و می‌توانند در آینده نیز نقش‌آفرینی را داشته باشند. با این حال، نبرد در جنوب، با مشکلات بسیاری نیز همراه بوده و خواهد بود که می‌تواند در روزها و هفته‌های آینده سختی کار را دو چندان کند.

با توجه به اخبار منتشر شده، گروه‌های مسلح که امیدوار بودند با وساطت طرف روس بتوانند در جنوب با ارتش به یک آتش‌بس مدت‌دار برسند، پس از مواجه شدن با درخواست هیات روسی برای تحویل همه سلاح‌های سنگین خود، میز مذاکره را ترک کرده‌اند. آنها می‌گویند که می‌خواهند به جنگ ادامه دهند و در این مورد بسیار به کمک طرف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای امیدوار هستند. موردی که به‌نظر می‌رسد با چراغ سبز طرف امریکایی عملیاتی خواهد شد چرا که یکی از مقامات ارشد واشنگتن روز جمعه در مورد آتش‌بس در جنوب سوریه ابراز تردید کرده بود.

در پایان باید گفت که نبردها در جنوب سوریه به سنگینی نبردها در سایر استان‌ها و مناطق اشغالی دیگر نبوده و نیست. به‌نظر می‌رسد که ارتش در یک کار اطلاعاتی بسیار دقیق و همه‌جانبه موفق شده که شناسایی دقیقی از توانایی گروه‌های تروریستی به دست بیاورد و با حمله دقیق و مستقیم به مواضع این گروهک‌ها و انجام مانورهای مناسب جنگی، عملا آنها را منکوب و سرکوب کند. باید دید آیا ارتش می‌تواند در ساعت‌های آینده خود را به مرز اردن برساند و تروریست‌ها را به دو بخش تقسیم کند!

هر چه هست، باید تا دو هفته دیگر صبر کرد، در 16 ماه میلادی جاری، پوتین و ترامپ در هلسینکی فنلاند دیدار می‌کنند و باید تا آن روز ارتش سوریه توانسته باشد تروریست‌ها را در بخش غربی درعا نیز در محاصره قرار دهد تا وقتی به میز مذاکره رسیدند، دیگر چیزی روی میز یا زیر آن نباشد که امریکایی‌ها بخواهد بر سر آن چانه‌زنی کنند، حتی اگر رییس ستاد مشترک ارتش عبری به واشنگتن رفته باشد تا مسائل را با هم چفت و بست و تقسیم کار کنند. روایت نبرد در جنوب سوریه را باید از دوربین متحدین دید، چرا که صحنه‌هایی تاریخی از چماق و هویج را ثبت می‌کند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما