بهانه‌های جدید حمله شیمایی در سوریه

کمتر از دو هفته دیگر تا عملیات بزرگ نیروهای متحد علیه گروهک‌های تروریستی حاضر در شمال سوریه زمان مانده است. در این مدت‌زمان، رایزنی‌های بسیاری توسط حامیان این گروه‌های تروریستی برای جلوگیری از حمله احتمالی و حتمی متحدین

به شمال غرب سوریه صورت گرفته اما هیچکدام راه به جایی نبرده‌اند. شاید مهمترین این رایزنی‌ها را روز گذشته هیات سه نفره مقامات ارشد ترکیه‌ای در سفر به مسکو با مقامات ارشد روس داشتند. سفری که در آن علاوه بر وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه هم حضور داشتند. هدف اصلی این هیات از دیدار با مقامات روس، قانع کردن آنها برای خودداری از حمله به مناطق تحت اشغال تروریست‌ها، مساله‌ای که به‌نظر می‌رسد مسکو چندان حق انتخابی در مورد آن ندارد و دمشق تصمیم خود برای نهایی کردن سرنوشت این مناطق را گرفته و همه شواهد نشان از حمله قربت‌الوقوع دارد.

از سوی دیگر، حامیان بین‌المللی گروهک‌های تروریستی فعال در این مناطق نیز دست به کار شده و طبق معمول سناریوهای متعددی را چیده و در حال چینش سناریوهای جدیدتری هستند. آنها که در مناطق مختلف سوریه در برابر اراده متحدین و مقاومت برای بازپس‌گیری همه مناطق آلوده شکست خوردند، اکنون با همان راهکارهای قدیمی به سراغ ادلب و غرب حلب آمده و انتظار دارند که یک بار دیگر بخت خود را بیازمایند. در حالی که طی روزهای گذشته سه کشور امریکا، انگلیس و فرانسه به‌عنوان اصلی‌ترین قدرت‌های جهانی حامی تروریست‌ها در سوریه فعال شده و در مورد حمله شیمیایی جدید در این کشور هشدار داده و می‌گویند در صورت وقوع دوباره دست به کار خواهند شد، همه قرائن حاکی از آن است که کلاه‌سفیدهای ساخته و پرداخته سازمان جاسوسی انگلیس و تروریست‌های القاعده مورد حمایت امریکا در این مورد به هماهنگی‌های جدیدی برای درست کردن بهانه حمله رسیده‌اند.

سه روز پیش بود که برخی از منابع سوری تاکید کردند که هشت محموله کلر از شهر مرزی اطمه در شمال سوریه به سمت جسرالشغور حرکت کرده و تحویل تروریست‌های جبهه النصره (القاعده) شده است. سناریو، همان سناریوی قدیمی است و کلاه‌سفیدهایی که نام خود را دفاع شهری و کمک به بیماران و اقدامات خیرخواهانه پزشکی و نجات مجروحان گذاشته‌اند، می‌خواهند آخرین نقش‌آفرینی خود در بحران سوریه را شکل داده و سپس برای همیشه از این کشور خارج و به کشورهای مادر خود حرکت کنند. در حالی که همه می‌دانند که نیروهای متحد و ارتش سوریه هیچ نیازی به استفاده از گازهای شیمیایی مانند کلر برای سرکوب تروریست‌ها در هر حمله‌ای به مناطق آلوده ندارند، اما برای آنکه بهانه‌ای جدید برای خالی کردن عقده‌های شکست حامیان بین‌المللی تروریست‌ها فراهم شود، آنها دست به کار ایجاد سناریوی حمله شیمیایی ارتش سوریه شده‌اند و به‌نظر می‌رسد در همین روزها عملی شود.

هر چند که اتاق عملیات متحدین در بالاترین سطح سخنگویی (بر اساس تقسیم کار صورت گرفته، در این مورد وظیفه اصلی بر عهده وزارت دفاع روسیه قرار دارد) امروز هشدارهای جدی در این مورد داد و تاکید کرد که سه کشور فرانسه، انگلیس و امریکا خود را برای حمله‌ای جدید به زیرساخت‌های سوریه آماده می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد که حرکت ناوگان دریایی و هواپیماهای راهبردی امریکا که توان شلیک موشک‌های کروز را دارند به سمت شلیک به اهداف از پیش تعیین شده سوریه قرار گرفته است. سخنگوی وزارت دفاع روسیه در همین رابطه به حرکت ناو موشک‌انداز امریکایی در خلیج فارس و همچنین آماده شدن هواپیماهای بی2 امریکا در فرودگاه العدید قطر برای انجام این کار خبر داده است. به گفته این سخنگو، همچنین سازمان جاسوسی انگلیس کلاه‌سفیدها را سر خط کرده تا در ساعت معین اقدام به صحنه‌سازی برای حمله شیمیایی کنند، اقدامی که همه برآوردهای اطلاعاتی بیانگر وقوع احتمال قریب به یقین آن است.

با این حال، به‌نظر می‌رسد نوع و شیوه حمله نیروهای متحد می‌تواند بهانه را از تروریست‌ها بگیرد. هر چند شهر جسرالشغور به‌عنوان مرکز و میدان اصلی عمل تروریست‌های بین‌المللی القاعده نقطه تمرکز ارتش سوریه برای بازپس‌گیری شمال این کشور است و بدون حضور در این شهر امکان پیشروی آسان در سایر مناطق نخواهد بود، اما با توجه به قدرت آتش و پشتیبانی هوایی نزدیک و سنگینی که متحدین از آن برخوردار هستند، به‌نظر می‌رسد فلش‌های حمله باید با دقت بیشتری انتخاب شوند و از حرکت ابتدایی به سمت این شهر خودداری شود. نکته دیگر آنکه در برابر این تهدید به حمله، اتاق عملیات متحدین باید فکر عاجل‌تری کند و آن نیز پاسخ متقابل است. تا زمانی که این سطح وارد نشویم، باید منتظر حملات اینگونه باشیم، حتی اگر جنگ با تروریسم در سوریه به پایان هم برسد، آنها بهانه‌ای برای تداوم این حملات پیدا خواهند کرد.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما