به مضایق کاری دهیاران آشناییم

همایش گرامیداشت روز دهیار و شهردار با انتقادات و گلایه های دهیاران از نبود امنیت شغلی٬ تحت فشار بودن دهیاران از سوی شورا ها و مردم ‌وهم چنین ساخت و سازهای بی رویه در حاشیه روستاها در شهرستان طرقبه شاندیز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی فرمانداری بینالود (طرقبه شاندیز) در این همایش که با حضور

دهیاران٬برخی اعضای شوراهای اسلامی، فرماندار، دادستان و بخشداران طرقبه شاندیز برگزار شد، حسینی فرماندار طرقبه شاندیز طی سخنانی گفت: با مضیقه های دهیاری ها آشنا هستیم و تلاش می کنیم مشکلات را رفع کرده و زمینه ارتباط آسان دهیاران را دستگاههای اجرایی، انتظامی وقضایی در فضای تعاملی فراهم کنیم. وی در مورد بحث حریم روستاها هم گفت: نگهداری حریم هزینه بر است و اگر شهر ها حریم دارند قادرند از پس هزینه های نگهداری آن بر آیند. وی اضافه کرد: هیچ روستایی در کشور حریم ندارد و اگر به روستا حریم هم بدهند این حریم قابل فروش نیست و نمی توانید در حریم پروانه ساخت بدهید. وی به موضوع در آمد شهرداری ها از حریم شهر اشاره کرد و گفت: شهرداری های طرقبه شاندیز اگر در آمدی از حریم کسب می کنند باید هشتاد در صد آن را در روستاها ی حریم شهر هزینه کنند و دهیاران این موضوع را باید به طور جد مطالبه کنند.و در هر صورت قانون فصل الخطاب است و هیچ کس نمی تواند از شما کار فرا قانونی بخواهد. لازمه این امر تسلط به قوانین بصورت عملیاتی است؛ فرماندار ارسال اخبار و اطلاعات و ثبت وقایع حیاتی را نیز از مهمترین وظایف دهیاران شمرد.

رییس کار گروه اشتغال شهرستان در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت و استفاده از کالای ایرانی تاکید کرد و ضمن تاکید بر حفظ اقلیم شهرستان و پرهیز از تفکر جای دهی سرریز مشهد در تنفسگاه طرقبه شاندیز گفت باید از گوهر سبز این خطه با تمام توان حفاظت کنیم و اصلا پذیرفته نیست اینجا را محلی برای سرریز جمعیت ببینیم چرا که این امر با یک سری زیر ساختها در شهر جدید بینالود و شهر جدید گلبهار پیش بینی شده است.

دادستان طرقبه شاندیز هم در این همایش به در آمدهای قانونی ای که دهیاران می توانند برای روستا کسب کنند اشاره کرد و‌گفت:ازبسیاری از باغ ویلاها و تالارها مالیات وصول نمی شود هم چنین ما در شهرستان چاه های غیر مجاز،تغییر کاربری های غیر مجاز داریم که از راه قانونی می شود مالکان این ها را مجازات نقدی کرد بنابراین در این شهرستان خیلی درآمدهای قانونی داریم منتهی باید راه کسب آن را بلد باشیم.سبحانی افزود: یکی از مشکلات در طرقبه شاندیز سند دار نبودن بسیاری از املاک است که موجب تشکیل پرونده های زیادی در دستگاه قضایی شده که از دهیاران تقاضا می شود مردم را برای اخذ سند ترغیب کنند.

یوسفی و نجات به نمایندگی از دهیاران به بیان گلایه هایی از قبیل نبود امنیت شغلی دهیاران و اجرا نشدن قانون جذب دهیاران با ۸ سال سابقه کار، نبودابزار و امکانات لازم در اختیار دهیاری ها،حقوق پایین دهیاران،مشخص نبودن حریم روستاها، اجرا نشدن درست واصولی طرح های هادی، مشکلات ساخت و سازها در قالب طرح هادی و اجازه ساخت و ساز توسط شهرداری ها در حاشیه روستاها و... پرداختند.

در ادامه جهان پناهی عضو شورای شهرستان طرقبه شاندیز و عضو شورای استان از مشخص نبودن حریم روستاها و حریم شهرستان طرقبه شاندیز سخن گفت و اظهار داشت:برای بسیاری از افراد غیر بومی به منظور ساخت و ساز در حاشبه روستاها پروانه ساخت‌ و ساز صادر شده است و با امکاناتی که از جیب روستاییان در روستا فراهم شده به این افراد خدمات داده شده و سبب گردیده قیمت ملک شان افزایش یابد، در حالی که همه مشکلات این قبیل افراد برای روستایی و روستاییان است.
گفتنی است این مراسم در سالن اجتماعات بخشداری شاندیز با حضور دهیاران هر دو بخش طرقبه و شاندیز برگزار و به دهیاران لوح تقدیر اهدا شد.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما