تشخیص حداقل سن ازدواج با مردم است

محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین، درخصوص طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی مبنی بر افزایش سن ازدواج دختران از ۱۳ سال به ۱۶ سال گفت: هم‌ اکنون طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام،

حداقل سن ازدواج ۱۳ سال است. طرح فوق به‌ طورکلی دستاورد جدیدی در قانون نخواهد داشت. سن ازدواج در عمل بالا رفته است و تغییر قانون معلوم نیست چقدر به صلاح کشور باشد. ضمن آنکه ازدواج یکی از خصوصی‌ ترین مسائل زندگی افراد است و قوانین نباید در مسائل خانوادگی افراد دخالت نابجا داشته باشند.

وی ادامه داد: مردم خودشان در این زمینه تشخیص می‌دهند و عمل می‌کنند. سن ازدواج بیشتر از اینکه یک مسئله‌ ی قانونی باشد موضوعی فرهنگی و اعتقادی است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه قانون فعلی سن ازدواج منطقی و عقلانی است گفت: قانون فعلی به‌ طور عمومی با وضعیت فرهنگی کشور و وضعیت جسمانی دختران ایرانی سازگار است. درست است که در برخی از مناطق ازدواج در ۱۳ یا ۱۴ سالگی به لحاظ فیزیولوژی امکان‌پذیر نیست اما در بعضی مناطق دیگر به‌گونه‌ ای است که دختر در ۱۲-۱۳ سالگی امکان ازدواج دارد.

وی ادامه داد: اینکه بخواهیم نسخه‌ ی واحدی را برای ممنوعیت ازدواج برای همه در نظر بگیریم به منطقی نیست. به‌ طورکلی بالا بردن سن ازدواج اصولاً به صلاح کشور نیست الا در موارد ضروری که ممکن است واقعاً وضعیت جسمی دختران و فرهنگ اجازه ندهد. اینجا هم خود مردم تشخیص می‌دهند.

نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۱۳ سالگی زمان مناسبی برای حداقل سن ازدواج دختران است گفت: در قانون ۱۳ سالگی به عنوان ملاک تعیین شده است. این ملاک به معنای الزامی کردن ازدواج در ۱۳ سالگی نیست. به این معنی است که وقتی زمینه فراهم باشد، دختر و والدینش به این نتیجه رسیدند، مانعی برای ازدواج ایجاد نشود.

وی ادامه داد: تشخیص ازدواج با دختر و والدین او است. همان‌گونه که نباید دختری را الزام به ازدواج کنیم نباید برای دختری که آماده ازدواج است، به‌ ویژه در برخی مناطق کشور که زودتر به بلوغ می‌رسند، منعی هم باشد.

دهقان در پایان تصریح کرد: اینکه در طرح جدید، دختران ۱۳ تا ۱۶ سال برای ازدواج ملزم به مراجعه به پزشکی قانونی و گرفتن حکم از آن‌ها می‌شوند، درست نیست. چراکه‌ دختران معمولاً از ۱۳ سالگی به لحاظ فیزیولوژی آماده ازدواج هستند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما