روحانی چوب چه کسی را می‌خورد

تقریبا مسجل بود که همان بلایی که بر سر کرباسیان آمد، بر سر رئیس دولت هم می‌آید و برای این برآورد دلایل متعددی وجود داشت. روحانی در طول چند سالی که رئیس‌جمهور است تنها برای یک نفر در هیئت دولت آرزوی موفقیت در جلسه استیضاحش کرد و آن هم مسعود کرباسیان

بود، کرباسیان تنها وزیر دولت روحانی بود که با ده‌ها نفر راهی مجلس شد تا همه نمایندگان مجلس خودی به نظر بیایند و شرم حضور مانع از رای منفی به وزیر اقتصاد شود. بی‌سابقه‌ترین لابی‌های تاریخ دولت‌داری در جمهوری اسلامی ایران برای کرباسیان صورت گرفت، اما باز هم او رای نیاورد، چرا که آش آن اندازه شور شده بود که لابی کاری نمی‌کرد.

همان تیمی که برای کرباسیان دست به کار شده بود، برای روحانی هم کار کرد، سفارش کرد و دید و بازدیدها بسیار شد، همه فشار آوردند تا شاید سوال پس گرفته شود، حتی وزیر کشور از استانداران خواست تا هر امتیازی که نمایندگان می‌خواهند، بدهند اما سوال‌شان را پس بگیرند که در این طرح هم چند نفری امضا را پس گرفتند، اما خروجی چه شد؟ آنها فقط امضایشان را پس گرفته بودند، نظرشان عوض نشده بود چرا که بیش از مشاوران و حلقه پیدا و پنهان اطراف رئیس‌جمهور با مردم سر و کار دارند و سال دیگر هم انتخابات است و باید حرفی داشته باشند که به مردم بزنند. پشت همه این قضایا و طرح‌ها فقط یک نفر پنهان شده و آن هم، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور است.

واعظی به‌نظر من کسی است که روحانی دارد چوب ندانم‌کاری‌اش را می‌خورد، او همان کسی بود که روحانی را وادار به دفاع از کرباسیان در هیئت دولت کرد و سپس هم یک اردو را به دنبالش به بهارستان فرستاد. وقتی کرباسیان با آن همه لابی افتاد، برای من هم این شک باقی نماند که روحانی کارت زرد خواهد گرفت. اینجا بود که برای اولین بار در طول 18 ماه گذشته دلم برای شیخ حسن سوخت، چرا که کلاه گشاد اطرافیانش بر سرش رفته و نمی‌داند که به چه چاه ویلی در حال افتادن است. محمود واعظی، تقریبا همه‌کاره دولت است، او همه استانداران را دستچین کرد و گذاشت تا تقریبا 80درصد نمایندگان از این موضوع دلخور و عصبانی باشند، کابینه را او چید و حتی مانع از حضور وزیر با برنامه‌ای مانند طیب‌نیا در وزارت اقتصاد شد. او حتی اسحاق جهانگیری را هم مزاحم خود می‌داند و می‌خواهد به هر شکل ممکن او را از کابینه اخراج کند و به‌نظر می‌رسد حتی او پشت پرده نیامدن دوباره طیب نیا برای نجات دولت باشد.

همانگونه که الیاس حضرتی در روز استیضاح کرباسیان تاکید کرد، وزیر اقتصاد کاره‌ای نیست، همه‌کاره نوبخت، جهانگیری، نهاوندیان و یک نامی که او جا انداخت است. همه سیاست‌های دولت را این سه نفر (نهاوندیان، نوبخت و واعظی) و بقیه تقریبا هیچ‌کاره هستند. دلیل اینکه واعظی می‌خواهد جهانگیری را از کابینه خارج کند، یک نکته بیشتر نیست و آن هم طمع او برای انتخابات 1400 ریاست‌جمهوری است. به‌زبان دیگر، آقای واعظی در حال مشق ریاست‌جمهوری است. اگر روحانی روز سه‌شنبه به حرف‌های مشاورانش گوش نمی‌داد و خودش زبان باز می‌کرد و از خودش دفاع می‌کرد، چه بسا بهتر این کار را می‌توانست به سرانجام برساند. توئیت مشاور رسانه‌ای آقای روحانی یک افتضاح به‌تمام معنا بود، اینکه روحانی از خودش به‌نفع آرامش مردم گذشت.

دفاع بد و سراسر ضعف روحانی باعث شد تا جایگاه رئیس‌جمهور و دولت در نظام جمهوری اسلامی به‌شدت پایین بیاید و این جایگاه را متاسفانه مشاوره‌های بسیار بد و غیرتخصصی اطرفیان آقای رئیس‌جمهور به او داده‌اند. اگر رئیس‌جمهور چند ماه پیش به درخواست نمایندگان مجلس گوش می‌داد و تیم اقتصادی‌اش را اصلاح می‌کرد، بدون شک شاهد گرفتن کارت زرد از مجلس نبودیم. شک ندارم که بسیاری از نمایندگان از پشت پرده سیاست و رایزنی‌ها و اتفاقاتی که در کشور روی داده و می‌دهد، بیش از من خبردار هستند. بودند دلسوزانی که در دیدار با آقای روحانی به وی گفتند و تاکید کردند که با همین شرایط هم می‌شود اقتصاد را نجات داد، اما اختیار تصمیم‌گیری و عدم دخالت می‌خواهیم!! به‌نظر شما منافع چه کسانی به خطر می‌افتاد اگر این اقتصاددان‌های واقعی وارد میدان می‌شدند و اقتصاد کشور را نجات می‌دادند و روحانی هم اینگونه دستانش نمی‌لرزید؟ بله، درست است باز هم بدون شک پای همان حلقه اول و شخص آقای رئیس‌دفتر در میان است، او می‌ترسد که یک اقتصاددان بیاید و کشور را نجات دهد و بعد هم کاندیدای ریاست‌جمهوری شود و مردم به او رای دهند.... ما همه داریم چوب یک نفر را می‌خوریم.

 


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما