شاید جهان تکان بخورد / امریکا در حال بلعیدن همه است

حمله تند و بی‌سابقه شیخ حسن روحانی به دولت امریکا و رئیس جمهور آن که در ادامه سلسله مواضع او در طول سه ماه گذشته قابل تحلیل و تفسیر است، ناشی از عوامل و مسائل متعددی است. رئیس دولت تدبیر و امید به این سادگی به این نتیجه نرسیده که امریکا مسبب همه مشکلات امروز بوده و باید این ادبیات را به کار ببرد.

متاسفانه در دستگاه دیپلماسی ما برخی مسائل و موارد خیلی دیر فهمیده می‌شوند و تحلیل آن برای بسیاری از افراد سخت است. آقای روحانی در طول دوران ریاست‌جمهوری خود برای رسیدن به توافق با امریکایی‌ها هزینه بسیار زیادی داد و برجامی را امضا کرد که دونالد ترامپ با خروج از آن، این توافق را به کاغذ پاره بی‌خاصیتی تبدیل کرد که در این شرایط حفظ و نگهداری آن سخت است.

رئیس جمهور ایران، امریکا و شخص ترامپ را اصلی‌ترین عامل ناکامی و شکست سیاست‌های اقتصادی، سیاسی و رفتارهای اجتماعی خود می‌داند و به همین دلیل باید او را هدف حملات سخت قرار دهد. برای آنهایی که رفتار سیاسی امریکا را می‌شناسند، تحلیل چنین مسائلی سخت نبود، چرا که امریکا پس از طرح جهان تک‌ قطبی به سراغ اجرای آن رفت تا بگوید که تنها تصمیم‌گیر در جهان است و این کاخ سفید است که برای جهان تصمیم‌گیری می‌کند. در حالی که باراک اوباما سعی داشت این خواسته را با رندی خاص خود پیش ببرد، ترامپ می‌خواهد با نگاه خود به آن جامه عمل بپوشد. امریکایی‌ها با خروج از برجام به‌ عنوان مهمترین دستاورد سیاسی در قرن حاضر عملا گام مهم خود را برای رسیدن به راهبرد 2025 خود برداشتند. آنها نه تنها به سایر قدرت‌های حاضر در این توافق پشت کردند، بلکه حتی وقعی به قطعنامه شورای امنیت هم نگذاشتند.

شورای امنیت سازمان ملل و مجموعه آن تا زمانی خوب است که در مسیر سیاست‌های واشنگتن حرکت کند، در غیر این صورت، امریکایی‌ها خود را بی‌نیاز از این سازمان می‌دانند. در یکی از یادداشت‌های چند ماه پیش تاکید کردم که امریکایی‌ها می‌خواهند حرف اول و آخر را در جهان زده در حال آماده‌سازی نظامی و اقتصادی خود برای این سال هستند. این کشور بزرگ‌ترین زرادخانه تاریخ را تدارک دیده است تا بتواند با استفاده از آن در هر منطقه‌ای که اراده کرد، حضور پیدا کند. متاسفانه در طول چهار دهه گذشته همه کشورهای جهان به‌نوعی خود را اسیر ساز و کارهای طراحی شده توسط امریکایی‌ها کردند و با وابسته کردن خود به دلار امریکا و سیستم مالی این کشور، توان هر گونه عکس‌العمل را از خود گرفتند. خروج امریکا از برجام و شروع جنگ تجاری با متحدان دیروز و دشمن خواندن آنها توسط ترامپ، به‌نظر نمی‌رسد آنها را وادار به واکنش کند چرا که دیگر زمانی نمانده است.

در این میان رئیس‌جمهور ایران هم باید می‌دانست که امریکا به هیچ توافقی با ایران راضی نخواهد شد، چرا که امریکایی‌ها ایران را یکی از اصلی‌ترین مزاحمانی می‌دانند که باید به هر شکل ممکن از سر راه کنار برود. آنها نه دلشان برای مردم ایران سوخته و نه دوستدار ایران هستند، آنها بر آن هستند تا حاکمیت مطلق خود بر جهان را اعمال کنند و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. تنها راه جهانیان برای مقابله با این سیاست‌ها، ایجاد ائتلاف‌های اقتصادی جدید است تا شاید بتوانند خود را از این وضعیت نجات دهند. تلاش اروپایی‌ها برای نزدیکی به چین و ژاپن، رویکردهای مثبت‌تر اروپا نسبت به روسیه، ایجاد سازمان شانگهای و گروه بریکس که امریکا هیچ حضوری در آن ندارد هسته کوچکی است که می‌تواند روزنه‌ای از امید را به وجود بیاورد.

امریکا در حال تبدیل شدن به دشمن درجه یک همه جهانیان است، وقتی اروپایی‌های متحد دشمن می‌شوند، وقتی متحدانی مانند استرالیا، کانادا، ژاپن و کره‌جنوبی از رفتارهای واشنگتن سرخورده شده و به مقابله با آن می‌پردازند، باید احساس کرد که دنیا در حال تکان خوردن است. اگر جهان بتواند تا پیش از سال 2025 تکان بخورد و با امریکا مقابله کند، شاید موفقیتی به دست بیاورد اما در غیر این صورت، حتی کشورهای اروپایی هم دست‌نشانده امریکا خواهند شد. شما به سرنوشت سیاسی آلمان و فرانسه در زمان حمله امریکا به عراق نگاه کنید که چه جملات حقارت‌باری از طرف امریکایی‌ها نثار سران این دو کشور شد؟ آنها در طول زمان و بر اساس یک سیاست نرم و خزنده چنان رخنه‌ای در جهان کرده‌اند که بعید می‌دانم به این سادگی بشود با آن مقابله کرد. هر چه هست، ما قسمت سخت ماجرا برای امریکایی‌ها هستیم، چرا که به‌ زعم آنها ایران کشوری چموش است که به سادگی حاضر به همراه شدن نیست و باید با آن به سختی مقابله کرد.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما