شلیک‌هایی که موفق بودند/ پاسخی بر تشکیک دشمن

شلیک هفت فروند موشک زمین به زمین که با بیاینه منتشر شده توسط روابط عمومی سپاه پاسداران مشخص شد که آن یکی احتمال ما مبنی بر استفاده از موشک فاتح110 درست‌تر بوده، مقرهای گروهک‌ تروریستی حدکا و حدک را هدف قرار داد که بر اساس آخرین آمار منتشر شده

تاکنون بیش از 14 نفر به هلاکت رسیده و 45 نفر نیز زخمی شده‌اند. شلیک این موشک‌ها در کشور و منطقه سر و صدای به راه انداخت. اما مهمتر از این سر و صداها که بیشتر از ناحیه ضدانقلاب بود، تشکیک برخی در اصابت این موشک‌ها بود که باعث شد تا نگارنده بر اساس شواهد و قرائن و همچنین برخی اطلاعات موجود به این مساله اشاره‌ای داشته باشم.

در حمله به شهر کویه، نه تنها محل شورای مرکزی این گروهک هدف قرار گرفت، بلکه دو مقر دیگر نیز منهدم شدند. سپاه پاسداران در بیانیه‌ای از شلیک هفت فروند موشک خبر داده که البته ما شش موشک را دیدیم. به گفته برخی منابع، از قرار معلوم یکی از موشک‌ها با اشکال در سامانه هدایتی همان ابتدا فیلشده و به روستایی در همان نزدیکی اصابت کرده است، گفته می‌شود که یک موشک دیگر نیز به بیرون از شهر کویه یا همان کوی سنجق اصابت کرده است که در این مورد کسی نتوانسته دلیل و برهان قانع‌کننده‌ای بیاورد. با این حال، سرنوشت پنج موشک دیگر چه می‌شود و این موشک‌ها به کجا اصابت کرده‌اند؟ این سوالی است که از روز گذشته تاکنون ذهن بسیاری را به خود مشغول داشته است.

روز یک‌شنبه روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار یک خبر نسبت به این شلیک واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای تاکید کرد که هفت فروند موشک فاتح110 به سمت اهداف گروهک‌های تروریستی در عراق شلیک شده‌اند. در بخشی از این بیانیه آمده است: « متعاقباً بی‌اعتنایی سران این گروهک‌ها به هشدارهای جدی مسوولین اقلیم کردستان عراق، مبنی بر عزم جمهوری اسلامی برای برچیدن پایگاه‌های آنان و ضرورت پایان بخشیدن به شرارت‌ها و اقدامات تجاوزکارانه و تروریستی ضد ایران اسلامی، یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه با مشارکت یگان پهپادی نیروی زمینی سپاه، روز گذشته ( شنبه ۱۷ شهریور ماه) در یک عملیات موفق، محل استقرار و جلسه سران یکی از گروهک‌های پلید و جنایتکار و مرکز آموزش تروریست‌های وابسته را با ۷ فروند موشک زمین به زمین کوتاه برد، مورد هدف قرار داد.»

این چند خط متضمن مطالب و موارد بسیاری است. نخست آنکه به باور سپاه پاسداران مسوولان اقلیم شمال عراق هشدارهای جدی به گروهک‌های تروریستی داده‌اند و آنها توجه نکرده‌اند!! به‌نظر می‌رسد این بخش برای تبرئه کردن سران اقلیم بوده و آنها خود شریک جرم گروهک‌های تروریستی هستند وگرنه آنها چه قدرتی باید داشته باشند که در مناطق شمالی عراق فعالیت آزادانه داشته باشند؟ مگر سرکرده‌های این گروهک‌های تروریستی از مناطق مختلف جهان با اشراف کامل سازمان امنیت اقلیم به ریاست مسرور بارزانی که همکاری قدیمی و همیشگی با موساد دارد، برای تشکیل پنلوم حزب به کوی سنجق سفر نکرده بودند؟ یا آنکه مراکز آموزشی آنها با اجازه چه کسی فعالیت می‌کند و عموما مبادلات بانکی آنها چگونه صورت می‌گیرد؟

دیگر آنکه ایران از اقلیم شمال عراق خواسته تا پایگاه‌های آنها را برچیده، به شرارت‌ها و اقدامات تجاوزکارنه و تروریستی آنها پایان دهد! این موضوع نیز با توجه به اقدام نهایی ایران با بی‌توجهی سرکرده‌های اقلیم شمال عراق مواجه شده است. سومین نکته به مشارکت نیروی زمینی و هوافضای سپاه باز می‌گردد که البته با همکاری و اطلاعات نزدیک واحد برونمرزی و ضداطلاعات وزارت اطلاعات نیز مشارکت جدی در این مساله داشته است که به‌نوبه خود نیازمند توضیحات بیشتری است، به این صورت که وظیفه نفوذ به داخل حزب کار وزارت اطلاعات بوده و این نزدیک به دو دهه است که کاملا به لحاظ نفوذ، ضربه خورده و حتی به سطح تصمیم‌سازی هم رسیده است.

سپاه در بیانیه خود، عملیات را «موفق» ارزیابی می‌کند، این یعنی به اهدافش رسیده است. در حالی که سپاه می‌توانست همان شش موشک را تایید کند، هر چند در فیلم منتشرشده از بزرگراه نزدیک به پادگان محل شلیک اهالی به زبان آذری بر هفت شلیک تاکید دارند. این شلیک‌ها باید به اهداف از پیش تعیین شده اصابت کرده باشند که موفقیت آمیز بوده باشند. برخی از میلیتاری‌نویس‌ها دست به نوشتن برخی یادداشت‌‌ها و تحلیل‌ها برای شلیک این موشک‌ها شدند که اصلا صحیح نیست. با توجه به شواهد و قرائن، هفت فروند موشک شلیک شده باید به سه محل متفاوت اصابت می‌کردند، نه صرفا به ساختمان محل برگزاری شورای مرکزی احزاب تروریستی حدکا و حدک!

آنچه که در فیلم منتشر شده توسط پهپاد سپاه آمده، درست همان محل نشست است که سهمش دو موشک بوده است! اما آیا بقیه موشک‌ها فیل شده‌اند؟ پاسخ منفی است. در بیانیه سپاه به صراحت از سه هدف نام برده شده است: «نخست محل استقرار، دوم محل جلسه سران یکی از گروهک‌های پلید و جنایتکار و سوم هم مرکز آموزش تروریست‌های وابسته». بنابراین همه موشک‌ها سهم یک محل نبوده‌اند و اهداف دیگری هم تعریف شده‌اند که در این شلیک‌ها مورد اصابت قرار گرفته‌اند. دو موشکی که باید به محل جلسه اصابت می‌کردند را همه در فیلم دیدند، اما کسی اصابت موشک به محل استقرار و مرکز آموزشی تروریست‌ها را ندید. بنابراین سهم این دو مرکز هم هر یک دو موشک بوده است.

در تلفات اعلامی، ما شاهد هلاک شدن برخی از سرکرده‌ها و تروریست‌های مسلح هستیم. به این عبارت که نام مسوول آموزشکده نظامی حزب و مربی نظامی حزب به همراه چند به قول خودشان پیشمرگه هم در لیست اولیه کشته‌ها دیده می‌شود. بنابراین ظلم است که بگوئیم که موشک‌ها خطا رفته‌اند. این افراد هیچ حضوری در نشست شورای مرکزی نداشتند و در حمله به به‌حساب دانشکده به هلاکت رسیده‌اند. برخی از خبرها حکایت از تلفات بسیار بالاتر می‌دهند، دلیل آن هم تجمیع همه نیروها برای برگزاری مراسم رژه در حضور همه سران حزب بود. واحدهای اطلاعاتی ایران با اطلاع از این مساله، مرکز آموزشی حزب را هدف حمله موشکی قرار دادند که نتایج آن مشخص شد، بنابراین سهم این مرکز نیز دریافت شده است

از سوی دیگر محل استقرار تروریست‌ها نیز هدف قرار گرفته است. منظور دقیق از محل استقرار هنوز مشخص نشده، اما آنها یک خوابگاه بزرگ برای نیروهای مجرد و رزمی خود در کویه دارند که در آن ده‌ها نفر شبانه‌روز مستقر بوده و استراحت می‌کنند. اینکه این مرکز دقیقا در کجای شهر قرار دارد باید در توضیحات بعدی سپاه مشخص شود، چرا که هنوز ابعاد بیشتری از این رویداد باید مشخص شود تا بر همگان فاش شود که چه اهدافی منهدم شده‌اند. موضوع دیگر در میزان قدرت انفجاری موشک‌ها است. فاتح نسل دوم با برد بالای 220 کیلومتر با کلاهک 450 کیلوگرمی شدیدالانفجار در این حمله استفاده شده است، اما شواهد به ما می‌گوید که در این حمله از حجم کلاهک برای کاهش تلفات جانبی کاسته شده است.

اگر قرار بر خسارت بیشتر بود که همان یک موشک هم کفایت می‌کرد، اما برای رسیدن به درجه بالای اصابت و دقت در هدف‌گیری دو موشک با کلاهک سبک‌تر انتخاب شدند. البته این موید این نکته نیست که اهداف دیگر با موشکی با همین حجم کلاهک مورد حمله قرار گرفته باشند. اما نکته دیگری که در اینجا لازم به پاسخگویی است، چرایی در شلیک هفت موشک با وجود سه هدف است؟ توضیح هم واضح است، برای هر اقدام در حوزه نظامی باید تعدادی موشک به‌عنوان رزور در نظر گرفته شود تا در صورت به خطا رفتن موشک‌ها به سرعت جایگزین شوند، به همین دلیل پس از فیل شدن موشک اول، موشک هفتم هم شلیک شده است تا به این ترتیب به هر هدف دو موشک برسد.

نکات و مسائل دیگری هم پیرامون این شلیک‌ها وجود دارد که در آینده به آن خواهیم پرداخت، اما در بیانیه سپاه به اقلیم شمال عراق هشدار داده که در صورت تکرار حملات به داخل خاک ایران، گزینه‌های حمله همچنان وجود دارد. با این برداشت، ایران حساب دولت مرکزی عراق را از حساب مسوولان اقلیم شمال جدا می‌دانند و از آنها می‌خواهند تا تصمیم جدی‌تری بگیرند، چرا که اصولا دولت مرکزی عراق هیچ نظارت و یا حضوری در اقلیم شمالی در حال حاضر ندارد، هر چند انتظار می‌رود که در سه تا چهار سال دیگر مسائل نظامی اقلیم هم به کنترل دولت مرکزی این کشور در بیاید.

 


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما