صبر راهبردی ایران، تاکتیک تهران برای مقابله با واشینگتن

امریکایی‌ها هیچ وقت فکر نمی‌کردند پس از جنگ جهانی دوم کشوری پیدا شود که آنها را اینگونه خوار و خفیف کند. شکل‌گیری انقلاب اسلامی که تنها حکومت اساساً دینی در جهان امروز به‌شمار می‌رود با ایدئولوژی اسلام سیاسی شیعی برای اندیشه دولت‌داری مبتنی بر لیبرالیسم غربی

که در فکر تصرف و تحمیل این اندیشه بر جهان بود، بسیار سخت می‌ماند و به همین دلیل لیبرال‌ها که نابودی کمونیست‌ها را در آینده‌ای نزدیک تصور نمی‌کردند در یک ائتلاف نانوشته در نابودی آن همکاری دیرپایی را آغاز کردند. تحمیل جنگ هشت ساله از یکسو و به حرکت واداشتن جریان‌های مسلح در داخل کشور برای ضربه زدن به انقلاب نوپای ایران از سویی دیگر شاید بخش‌هایی از نخستین تحرکات آنها بود. آمریکایی‌ها که کشور ایرانِ با موقعیتِ راهبردی را از دست داده بودند، تلاش داشتند تا نه تنها با توسعه آیین حکومتداری ایرانیان مقابله کنند، که بر آن بودند تا این کشور را دوباره به دست آورند.

غربی‌ها که تا پیش از شروع جنگ جهانی دوم بیش از نیمی از جهان قابل سکونت را در اشغال و استعمار خود داشتند، حکمرانان بعدی بسیاری از کشورها را پس از دوران استقلال در دانشگاه‌های خود آموزش داده و آنها پس از بازگشت، دقیقاً سیستم حکمرانی غربی را اجرایی کردند، اما کمونیست‌ها پس از جنگ جهانی دوم موی داغ آنها شده، که آنها نیز سه دهه پیش از صحنه روزگار محو شدند. با این حال تنها شیوه حکومتداری که در حال حاضر مخالف رویه غربی‌ها در حال اجرا است، همین اسلام سیاسی شیعی است. در طول چهار دهه گذشته هر چند جمهوری اسلامی ایران دچار مشکلات عدیده‌ای شد و با وجود فساد، رانت، آقازادگی، مال‌اندوزی و اصلاح سیستم اقتصادی خود دچار نارسایی‌هایی متعددی شد، اما همچنان می‌توانست مانعی جدی بر سر توسعه‌طلبی غربی‌ها باشد.

مهمترین هدف فعلی در اهداف کوتاه مدت و میان مدت غرب به ویژه آمریکایی‌ها، تغییر نظام سیاسی ایران است. آنها شاید با چین و یا روسیه رقیب کنار بیایند، اما هیچوقت با اسلام سیاسیِ حاکم بر ایران کنار نخواهند آمد چرا که آن را مانعی جدی بر سر اهداف خود می‌دانند. ایران در حال حاضر با گسترش سرانگشتان خود در عمق آسیای غربی به یک رقیب عمده برای اهداف جهانگشایی آمریکا تبدیل شده است. پیش از این در یک تحلیل دیگر نوشته بودم که ارتش‌های اروپایی در قالب ناتو، پیاده‌ نظام و بخشی از ارتش امریکا برای تسلط بر جهان هستند و در حال حاضر با ارتش امریکا مشق هماهنگی در مناطق مختلف جهان می‌کنند. ایرانِ امروز مانعی جدی بر سر راه این کشورگشایی است و به همین دلیل نیز باید نظام حاکم بر آن در اندیشه امریکایی‌ تغییر کند تا مسیر برای همراه کردن تهران با سیاست‌های کلی واشینگتن فراهم شود.

دونالد ترامپ و دولت تحت فرمان او، بی‌هیچ تعارفی در راستای تحقق «آرماگدون» تلاش می‌کنند و آنها بخشی از برنامه طراحی شده‌ در فردای سقوط بلوک شرق برای ایجاد نظام تک‌ قطبی واقعی در جهان هستند. ایران با جمعیت 82 میلیون نفر و مساحتی به اندازه نصف اروپا، همانگونه که پیش‌تر هم تاکید کردم در مسیر توسعه‌طلبی امریکایی‌ها قرار گرفته است. مذاکره هسته‌ای بهانه ترامپ برای طرح مسائل دیگر بود. خلع سلاح کامل ایران از توان بازدارندگی خود برنامه اصلی امریکایی‌ها به سفارش رژیم سعودی و صهیونیستی به‌شمار می‌رود و ترامپ برای اجرای آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. سخنان و مواضع رئیس‌جمهور امریکا در طول ماه‌های گذشته در تهران با پاسخ چندان محکمی مواجه نمی‌شد و تنها برخی از مقامات به این بسنده می‌کردند که امریکا هیچ غلطی نمی‌کند. این موضوع دلایلی خاص داشت و شاید مهمترین آن به صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران باز می‌گردد.

در این صبر راهبردی باید برای همه جهانیان ثابت می‌شد که در هر گونه تقابل با امریکا، ایران مقصر نیست. بنابراین در یک شیب ملایم و برنامه‌ریزی شده، ابتدا رئیس جمهور در قلب اروپا و مهد دمکراسی این قاره اعلام کرد که ممانعت امریکا با صادرات نفت ایران به منزله اعلام جنگ است. اعلام این موضع در سوئیس حامل این پیام مهم بود که در این مورد باید اروپایی‌ها مباحث خود را جدا کرده و وارد این درگیری نشوند. پس از آن، در تهران نظامی‌ها وارد عمل شده و در این مورد موضع‌گیری کردند که تنگه هرمز را خواهیم بست. اما مهمترین ورود را رهبر انقلاب و فرماندهی کل قوا کردند که با تایید حرف‌ها و مواضع رئیس‌جمهور آن را شجاعانه خوانده و بر این مسیر تاکید کردند. به‌نظر می‌رسید که موضوع نفت برای همه یا هیچکس در عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی ایران مطالعه شده و هر کس در جایگاه خود باید در مورد آن صحبت می‌کرد.
که به بهترین شکل ممکن چند روز پیش سخنگوی وزارت امور خارجه آن را تایید کرده است. بهرام قاسمی در نشست روز دوشنبه خود با اصحاب رسانه نکته‌ای را در این مورد به صراحت گوشزد کرد:

وی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر سردار قاسم سلیمانی در ارتباط با مقابله با آمریکا و اینکه این سخنان به چه میزان می‌تواند بر مقوله بازدارندگی در نوع سیاست آمریکا نسبت به ایران تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: فکر می‌کنم یک اجماع کلی و وحدت نظر در کشور وجود دارد و بخش‌های مختلف کشور با توجه به وظایف ذاتی خود، وظایف‌شان را انجام می‌دهند.

خوب به‌نظر می‌رسد که ژنرال دوستاره سپاه قدس هم ماموریتی مهم در این زمینه دارد و طرح‌هایی را که باید اجرا شود را از بایگانی برای عملیاتی شدن خارج کرده است. کشور در اوج بی‌نظمی که دشمن آن را تبلیغ می‌کند، دارای نظمی خاص برای خود است و اینکه مشکلی وجود ندارد و خیلی از مسائل برنامه‌ریزی شده هستند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما