قانون NDAA و فشار بر ایران

کمتر کسی تاکنون به قانون NDAA پرداخته است. این قانون در راستای گروه اقدام علیه ایران است که توسط کنگره تصویب شد و قانون اختیارات دفاع ملی (NDAA) نامیده می‌شود. این قانون نشان‌دهنده تلاش آمریکا برای مقابله با جنبه‌های

متعدد سیاست‌های ایران در خاورمیانه است، از جمله تهدید بحث موشکی و نقش ایران در عراق، سوریه و لبنان.

بخش 1237 قانون NDAA اشاره می‌کند که وزیر دفاع با موافقت وزیر امور خارجه می‌تواند یک استراتژی هماهنگ با متحدان خارجی برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران ایجاد کند.

این قانون در راستای مشخص کردن کشورهایی که ایران در آن‌ها فعالیت می‌کند و همچنین برای استفاده از فناوری و اقدامات مشخص علیه فعالیت‌های ايران، استفاده می‌شود.
اکنون باید به این سوال پاسخ داد که این قانون به دنبال چه چیزی است و به طور ویژه بر روی کدام کشور تمرکز کرده است ؟

این قانون تمرکز خود را بر کشورهای عراق، سوریه،یمن و لبنان قرار داده است. اما به شکل ویژه NDAA به نقش ایران در عراق پرداخته است. یکی از بخش‌های آن (1234) قصد دارد هرگونه کمک مالی به هر گروهی که " به وابستگی به سپاه پاسداران شناخته می‌شود" را متوقف کند.

این قانون تمرکز خود را برروی شخصیت های مهم عراقی همچون العامري، ابومهندس و گروه های مقاومت همچون حشدالشعبي، النجبا و عصايب اهل حق قرار داده است.

با توجه به مشخص شدن قانون مزبور اکنون ذکر دو نکته ضروری است:

1- قانون NDAA به طور خاص به دنبال رصد منابع مالی گروه های مقاومت است. تصویب لایحه ای همچون FATF به راحتی این امکان را برای آنها فراهم خواهد آورد.

2-اگرچه این قانون مربوط به منابع مالی است، اما در نهان به موضوعات دیگر نیز با همکاری گروه اقدام علیه ایران مبادرت کرده است.

به این موضوع توجه کنید که چرا آمریکا به دنبال انشقاق و جدایی بین ملت عراق و ایران است. جوسازی های اخیر درباره دو ملت را در راستای همین استراتژی ببینید. این قانون مترصد این است که قاسم سلیمانی را به عنوان فردی در عراق نشان دهد که فقط به فکر منافع ایران است و گروه های مقاومت را نیز به عنوان عوامل اجرایی ایران در عراق تعیین کند.

شاهد و مثال آن نیز صحبت های پمپيو رابطه با نقش ایران در عراق و منطقه است.

نقش FATF و آشوب در ایران :

یکی از برنامه های آمریکا برای ایران در کوتاه مدت ایجاد اغتشاش و آشوب در کشور است. ایجاد آشوب ملزماتي نیاز دارد که آمریکا تدوین آن را در چهار گام آغاز کرده است:

1- برنامه آمریکا این بود که با توافق هسته ای، زمینه را به گونه ای فراهم آورد که تحریم ها مجددا بازگردانده شود و دیپلماسی اقتصادی ایران زیر سوال برود.

2-با اعمال تحریم های جدید و اعلام فسادهای گسترده،زمینه جنبش های اجتماعی را فراهم آورد.

3- بستر مورد نیاز این جنبش ها فضای مجازی و تلگرام خواهد بود.

4- در تلفیق ایجاد جنبش ها و تلگرام زمینه شورش های اجتماعی را فراهم آورد و این شورش ها منجر به انقلاب رنگی یا همان تغییر حکومت شود.

اما FATF در این میان چه نقشی خواهد داشت؟
یکی از عواملی که.منجر به افزایش فشار اقتصادی بر کشور خواهد شد، تحریم های آمریکا است. ایران برای دور زدن این تحریم ها از ابزارهای مختلفی استفاده خواهد کرد.

پیوستن به کنوانسیون‌های جهانی مقابله با پولشویی و تروریسم این پازل را کامل می‌کند، ‌ زیرا دولت‌های قدرتمند هر گونه تلاش دولت ایران برای دورزدن تحریم را با بکارگیری اشرافی که بر مبادلات مالی ایران به دست آورده‌اند، مسدود کرده و یا تحریم خود را با بازرسی‌های اصطلاحاً بین‌المللی مشروع می‌سازند. در نتیجه هرگونه دور زدن تحریم و نقل و انتقال پولی از جانب ایران مشخص خواهد شد و کشور در چنین شرایطی با مشکل نقدینگي و عدم بودجه کافی در تامین حقوق کارمندان و مردم مواجه می شود و همین عاملی در افزایش نارضایتی ها و مشکلات اقتصادی به ویژه تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی در کشور است.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما