مصاحبه با رئیس بهزیستی شهرستان بینالود

مهدی نخعی رئیس سازمان بهزیستی شهرستان طرقبه شاندیز به مناسبت هفته بهزیستی بیان کرد: شعارامسال به مناسبت این هفته، بالندگی صیانت اجتماعی و به زیستن نام گذاری شده است.

وی گفت: بهزیستی بییش از 150 نوع فعالیت اصلی و فرعی دارد که 50 مورد آن اصلی می باشد. در هر شهرستان نوع فعالیت نسبت به نوع نیاز بهزیستی فرق دارد، شهرستان طرقبه شاندیز جمعیت 75 هزار نفری و 45 میلیون مسافر و گردشگر دارد. وبه علت آنکه در مجاورت مشهد مقدس هستیم بحث آسیب های اجتماعی بسیار مهم است.

رئیس بهزیستی درباره طرح هایی که امسال انجام داده است عنوان کرد: راه اندازی اورژانس اجتماعی ، خط 123 ، خودروهای اورژانسی و 6 نفر کارشناس اجتماعی، که همگی آماده خدمات رسانی اند. از طرح های خاصی که در این مرکز در دست اقدام می باشد اولین رستوران ناشنوای ایران که توسط آقای بلبل عنبران انجام می شود و دومین رستوران نابینایان جهان را سعی میکنیم که در طرقبه و شاندیز طی همین سه ماهه تابستان راه اندازی کنیم.

نخعی گفت: توان بخشی 1200 نفر معلول و حدود 200نفر که در خانه نگهداری می شوند را تحت پوشش داریم. که به آنها حقوق پرداخت می شود. مراکز توان بخشی امام جواد حدود270 نفرمعلول و سالمند دارد.و در مرکز سالمندان آتا و آنا حدود 22 نفر سالمند وجود دارد. مرکز خورشید و مرکز تربیت پذیر و ثامن برای بیماران روانی مناسب می باشد. و دو مرکز و حوزه امور اجتماعی ، غنچه های زندگی که اولین مهمانسرای ایتام کشوری می باشد نگهداری حدود 22نفر از ایتام را بر عهده دارد، کسانی که برای زیارت آقا امام رضا و برای تفریح به طرقبه شاندیز بیایند همه ی هزینه هایشان بر عهده مرکز می باشد. درحوزه های امور اجتماعی زنان بی سرپرست و ایتام که حالت کمیته امداد دارد، در زمینه اشتغال از طریق مشارکت های مردمی 2 سال متوالی است که رتبه اول استان را کسب کرده ایم.

وی در خصوص بحث اشتغال زایی وتوانمند سازی معلولین چنین گفت: وام ها و تسهیلاتی خوبی داریم و در مناسب سازی شهرستان با توجه به پستی بلندی های خاص توانسته ایم حدود 100 میلیون تومان برای مناسب سازی خانه های مدد جویان هزینه کنیم وبرای اشتغال کسانی که مدرک فنی و حرفه ای و توانایی کار دارند تا سقف 20 میلیون تومان وام 4 درصدی پرداخت می کنیم.
رئیس بهزیستی شهرستان از تمامی اداراتی که با بهزیستی همکاری لازم را دارند تشکر نمود وبیان کرد در سال گذشته شهر شاندیز بعنوان شهر پایلوت سالمند یا همان دوستدار سالمند انتخاب شده است.

وی افزود: برای مجوز دادن به مهد کودک ها هیچ مشکلی وجود ندارد هر کسی که دارای مدرک دیپلم به بالا باشد می تواند برای گرفتن مجوز مهد کودک اقدام نماید. در مهدهای روستایی یک وعده غذای گرم به همه کسانی که در مهدهای بهزیستی هستند داده می شود که بودجه آن را بهزیستی پرداخت می کند.

 

خبرنگار : حمیدرضا بارانی

و حرف آخر اینکه بهزیستی مظلوم واقع شده، مردم بطور کامل بهزیستی را نمی شناسند فقط در بحث معلولین و مهد کودک با آن آشنا هستند، کار اصلی بهزیستی پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی مانند جلوگیری از طلاق و اعتیاد و ... است. بهزیستی دارای ارگان تخصصی روانشناسی، مددکاری، فیزیوتراپی، شنوایی سنجی و غیره می باشد. توانمند سازی در بهزیستی مهم است، یعنی اینکه باید معلولین را توانمند کنیم که تبدیل به افراد موفق و سالمی شوند. جلسات متعددی در زمینه آگاه سازی و پیشگیری از اعتیاد برای روستاییان داریم. ما از مردم انتظار داریم در بحث مشارکت عمومی بیشتر کمک کنند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما