مناظره دکتردهقان و وکیلی نماینده تهران

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، محمد دهقان، نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز در مناظره با محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران در مجلس درباره "عملکرد مجلس دهم" که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در این دانشگاه برگزار شد،

طی سخنانی اظهار داشت: واقعیت این است که خوی‌کاخ نشینی در کشور وجود دارد. این که حالا در مجلس نماینده کاخ نشین داریم یانه بنده خبر ندارم اما ممکن است، هیئت نظارت بر رفتار بر نمایندگان اطلاعاتی داشته باشند. البته ما نمایندگانی هم در مجلس داریم که ساده زیست هستند و زندگی ساده دارند.

وی افزود: اولین قانونی که در این زمینه پر سر‌و‌صدا بود، قانون رسیدگی‌ به اموال مسئولان بود. از سال 86 در مجلس هفتم قانونی را در مجلس گذراندیم که اموال کلیه مسئولان کشور باید مشخص باشد. این قانون 8 سال در مجمع تشخیص ماند که بعد از 8 سال با تغییراتی این قانون را تصویب کردند. تاکنون رئیس قوه قضائیه آیین‌نامه اجرایی این قانون را ابلاغ نکرده است.رئیس قوه قضاییه می‌گوید قانونی که مجمع تصویب‌ کرده ایراداتی دارد که نیاز به ضمانت اجرایی دارد.

دهقان ادامه داد: بنده به رئیس قوه قضائیه گفتم خود شما عضو‌ مجمع هستید و برادرتان هم‌رئیس مجلس است پس می‌توانید کاری انجام دهید. ما در برنامه ششم توسعه بندی را آوردیم که اگر مسئولان اموالشان را اعلام نکنند یا ناقص اعلام کنند، باید مجازات شوند. این موضوع در اصل 142 قانون اساسی هم آمده است ولی تاکنون اجرا نشده است؛ لذا بر اساس این قانون، تاکنون به اموال مسئولان رسیدگی‌ نشده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در مجلس دهم چند کار را در راستای شفافیت دنبال کردیم، زیرا مقدمه مبارزه با فساد شفافیت است. یکی از وزرایی که الان هستند، معاونش پیش من آمد و‌ گفت به وزیر رای مثبت بدهید. من گفتم، می‌گویند وزیر شما 1000 میلیارد ثروت دارد، این حرف حقیقت دارد؟ وی‌ به بنده گفت من این موضوع را از خود وزیر پرسیدم، گفت وقت نکردم ثروتم را حساب کنم اما چیزی حدود همین مقدار است. البته آن معاون به بنده گفت که وزیر برخی از اموالش را وقف کرده و می‌خواهد مقداری دیگر از اموالش را وقف کند.

**اگر شفافیت نباشد، بستر پاسخگویی فراهم نمی‌شود

وی با بیان اینکه برخی افراد 30 سال است که وزیر یا معاون وزیر هستند، گفت: اگر این مسئول 1000 میلیارد ثروت جمع کرده باشد عمل زشتی است. ما به همین منظور قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان را نوشتیم و به همراه چند طرح دیگر به مجلس ارائه کردیم. وقتی در مجلس مطرح شد برخی گفتند بار مالی این طرح دیده نشده و از دستورکار مجلس خارج شد.

دهقان ادامه داد: این طرح دوباره در دستورکار کمیسیون قصایی قرار دارد. اگر طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس اجرا شود در حین رای دادن به طرح‌ها بسیاری از مشکلات به‌وجود نمی آید و اینطور نمی‌شود که یک‌نماینده پای یک طرح را امضاء کند و به آن رای ندهد.

نماینده مردم چناران در مجلس درباره پیاده‌سازی شفافیت در مجلس اظهار داشت: بنده در مجلس به نوبه خودم به عنوان کسی که معتقد به اصلاح‌گری هستم‌، معتقدم آقای وکیلی و‌ هم‌‌حزبی‌هاشان از اصلاح‌طلبی فاصله گرفتند. خوب یکی از مولفه‌های اصلاح‌طلبی شفافیت است. در مجلس یکی‌ از مسائلی که مطرح شد، شفافیت آرای نمایندگان است. نماینده باید به طرحی که امضاء می‌کند رای دهد و الا این رفتار دو رویی است. در خصوص (cft) هم گفتیم که باید آرا شفاف باشد و اگر یک نماینده قرار شد با چند پیامک بترسد به درد نمایندگی‌نمی خورد.

وی ادامه داد: اینکه در قانون اساسی آورده شده باید مذاکرات مجلس زنده پخش شود، تاکید بر شفافیت است. تا مجلس هفتم نمایندگان با قیام‌ و‌ قعود رای می‌دادند اما از مجلس هشتم با آمدن دستگاه الکترونیکی و تغییر آیین نامه مجلس آرا مخفی شد. آقای وکیلی شما که عضو هیئت رئیسه هستید سعی کنید سفرهای خارجی نمایندگان هم شفاف شود. اگر شفافیت نباشد، بستر پاسخگویی فراهم نمی‌شود.

دهقان تصریح کرد: هر چند آقای فتحی که عضو‌ لیست امید است طراح طرح شفافیت آرا نمایندگان بود، ولی لیست امید به این طرح رای مثبت نداد. من به همراه 95 نفر از نمایندگان مجلس خواستیم که رای ما را شفاف به نمایش بگذارد تا ابهام‌زدایی شود. آقای وکیلی شما 136 نفر با حمایت آقای روحانی و اصلاح‌طلبان به مجلس آمدید ما هم 80 نفر هستیم. اگر بخشی از دوستان شما هم به ما بپیوندند، می‌توانیم طرح مبارزه با فساد را تصویب کنیم. ما که در این مجلس نتوانستیم کاری انجام دهیم و مجلس کارنامه خوبی در نظارت و قانونگذاری ندارد، با کمک دوستان شما بتوانیم کاری کنیم.

وکیلی در پاسخ به صحبت‌های دهقان مبنی بر حمایت روحانی از نمایندگان اصلاح طلبان مجلس گفت: البته آقای روحانی خودشان با حمایت دیگران آمدند و ایشان وام دار دیگران هستند.

دهقان تاکید کرد: چون مجلس بقیه ساختار حکومت را تحت تاثیر خود دارد، شفافیت در مجلس می‌تواند منجر به شفافیت در د‌ولت و بقیه ساختار حکومت شود.

عضو کمیسیون حقوقی‌و‌قضایی مجلس اظهار داشت: اگر‌مجلس شفاف باشد بستری برای شفافیت سایرین فراهم می‌شود. بنده طراح اصل 160 قانون اساسی هستم. بنده دو سال پیگیر‌ بودم تا قانونی تصویب شد که رئیس قوه قضائیه از طریق وزیر دادگستری باید پاسخگو باشد و دستگاه قضا موظف است، تمامی مدارک را در اختیار وزیر دادگستری قرار دهند تا به نمایندگان پاسخ دهند.

دهقان عنوان کرد: وقتی می‌خواهد یک موضوعی در تریبون مجلس مطرح شود خیلی‌ها خودشان را جمع می‌کنند. من معتقدم در این کشور چون دخل و‌خرج در اختیار دولت است، اگر د‌ولت را شفاف کنیم 90 درصد امور حل می‌شود. حتی رهبری هم باید شفاف باشد اتفاقاً رهبری که بیش از همه شفاف است. ایشان با دانشجویان هم جلسه می‌گذارند به تمام سوالات پاسخ می‌دهند. اگر مجلس خبرگان تشخیص دهد رهبری از عدالت خارج شده، رهبری از مقامش ساقط می‌شود. اگر ما در مجلس شفاف باشیم زمینه پاسخگویی دیگران را فراهم می‌کنیم.

**چرا دولت هواپیما می‌خرد و یا با پژو که قرارداد می‌بندد آن را محرمانه می‌کند؟

‌این نماینده مجلس ادامه داد: نظارت مجلس هم باید شفاف باشد. آقای وکیلی شما سخنگوی ستاد آقای روحانی بودید پس نمی‌توانید بگویید دولت از شما حمایت نمی‌کند ضمن آنکه شما به عنوان هیئت رئیسه مجلس قدرت بیشتری دارید. چرا دولت هواپیما می‌خرد و یا با پژو که قرارداد می‌بندد آن را محرمانه می‌کند؟

وی با بیان اینکه پس از مجلس هشتم رئیس مجلس قدرت بلامنازعی کسب‌کرد، عنوان کرد: با این وجود هیئت رئیسه مجلس قدرت مشخصی دارد.

دهقان درباره ارائه گزارش تفریغ بودجه مجلس تصریح کرد: وقتی دوستان یک‌فرد دولتی را بر تفریغ بودجه مجلس حاکم کردند این آسیب هم بوجود می‌آید. مجلس هم باید مثل سایر دستگاه‌ها شفاف باشد تا مشخص شود بودجه مجلس چگونه هزینه شده است.

نماینده مردم چناران در مجلس درباره شفافیت برخی نهادهایی که زیر نظر دولت نیستند، گفت: هیچ مانعی برای تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان و سایر نهاد‌ها نیست. البته اگر تمام بنیاد مستضعفان را جمع کنیم، نصف شستا هم نمی‌شود. در مجلس هشتم بنده برای اولین مرتبه از قوه قضائیه تحقیق و‌ تفحص کردم که منجر به اصلاحاتی شد. ما در مجلس باید از وزارتخانه‌ای که ساعت 2 شب سایت ثبت سفارش را باز می‌کند و 4 صبح می‌بندد، باید سوال کرد. دوستان آقای وکیلی به آن وزیر رای دادند و به همین خاطر باید آرا نمایندگان شفاف باشد تا مشخص باشد چه کسی به کدام وزیر رای داده است. در همین دولتی که شما سخنگوی ستادش بودید و این همه ارز ‌ سکه را به باد داد، سوال از رئیس‌جمهور در مجلس درباره ارز با رای بالایی مطرح شد که البته دوستان آقای وکیلی در مجلس حقیقتاً به ما کمک کردند و همراه بودند.

دهقان در پاسخ به سوال یکی‌از دانشجویان درباره الزام کشور برای پیوستن به fatf گفت: دولت حداقل دو سال است الزامات 41 گانه اف. ای. تی.اف را اجرا می‌کند. این الزامات پیش از آنکه مربوط به جبهه مقاومت باشد مربوط به خود کشور است. آمریکا هم برای اینکه تهدیدات علیه ما را هوشمند کند و بتواند تهدیدات را علیه ما تشدید کند به اف. ای. تی. اف نیاز داشت.

وی ادامه داد: برای نمونه دولت به همه بانک‌ها نامه زدند که حق کار کردن با افرادی که تحریم هستند، ندارید. کدام آدم عاقلی حاضر است در زمان جنگ اقتصادی اطلاعات خود را به دشمن بدهد. یکی‌از دلایلی که دلار گران شد این بود که‌ واردات ارز به کشور ممنوع شده بود به بهانه مبارزه پولشویی. با بیانیه‌ای که اخیرا اف. ای. تی. اف داد آقای وکیلی شما و همه دوستانتان ناامید شدید. اینکه امروز رئیس جمهور می‌گوید دلیل گرانی‌ها اف. ای. تی.اف است، غلط است زیرا دو سال است که fatf در حال اجرا است. در برجام هم همین را گفتند و آب خوردن را به برجام گره زدند.

دهقان گفت: یک جریانی در کشور است که از عنوان اصلاح طلبی راه غرب گرایی را طی می‌کنند. به محض تصویب cft دانمارک بهانه گرفت که شما می‌خواهید در این کشور ترور انجام دهید و این بهانه‌ها ادامه خواهد داشت.

دهقان در پاسخ به دانشجویی درباره اینکه چه میزان از درآمد کشور در اختیار دولت است، گفت: 93 درصد از اقتصاد کشور در اختیار دولت است و تنها 7 درصد در اختیار سایر بخش‌ها مثل بنیاد مستضعفان است. در این نهادها هم کسانی مسئول می‌شوند که با دولت زاویه پیدا نکنند و با دولت همراه باشند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما