نظرهیئت عالی نظارت، بالاتر ازمجمع تشخیص مصلحت

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد دهقان  سه شنبه در نشست تخصصی جایگاه حقوقی هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌‎های کلی نظام، افزود: رهبر معظم انقلاب طبق قانون اساسی اختیار دارد که به سیاست‌‎های کلی نظام نظارت داشته باشد.

وی ادامه داد: بر اساس اصل 110 قانون اساسی رهبری می‌تواند نظارت بر سیاست‌‎های کلی نظام را به شخص دیگری تفویض کند که بر این اساس رهبری این نظارت را به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض کرده است. 

دهقان اظهار داشت: در حکم رهبر معظم انقلاب که برای تعیین اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده ذکر شده که وظیفه نظارتی بر عهده هیئت عالی خواهد بود که توسط خود اعضای مجمع انتخاب می شوند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: این اصل را هیچ حقوقدانی مورد مناقشه قرار نداده است و همه به آن اعتقاد دارند ولی اعضای هیئت عالی نظارت باید خودشان با سرعت بیشتری آیین نامه را اصلاح می کردند، زیرا آئین نامه قدیمی است.

وی یادآور شد: اختیار و وظیفه ای از سوی رهبر انقلاب به آنها واگذار شده که باید به آن توجه جدی داشته باشند، اعضای هیئت عالی نظارت باید وسط میدان بیایند و درباره وظایف شان و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ دهند. 

نماینده مردم طرقبه شاندیز و چناران افزود: قرار نیست فرمان رهبر انقلاب روی زمین بماند، ممکن است سؤالی پیش بیاید که نسبت این هیئت عالی نظارت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و مجلس چیست، من می گویم این هیئت به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی وظیفه دارد که بر اجرای سیاست‎‌های کلی نظارت داشته باشد.

دهقان گفت: شأن هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران از خود مجمع نیز بالاتر است و اگر این هیئت نظری دارد، شورای نگهبان هم باید از آن تبعیت کند. 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اضافه کرد: این هیئت متشکل از 15 نفر است که به‌ طور اختصاصی وظیفه دارند که به اجرای صحیح سیاست‌های کلی نظام نظارت داشته باشند. 

وی ادامه داد: این هیئت به دلیل اینکه اختیار مستقیم از رهبری انقلاب دارد، درباره اظهار نظر پیرامون سیاست‌‎های کلی نظام، شأنش بالاتر از مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز است، نظر این هیئت بر نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حاکم است. 

قرار بود عباسعلی کدخدایی قائم مقام و سخنگوی شورای نگهبان و حجت الاسلام مجید انصاری در این نشست حقوقی حضور داشته باشند ولی مجری برنامه اعلام کرد که این دو نفر به دلایلی نتوانستند در نشست امروز حضور یابند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما