چهارهکتار کوه خواری در زشک

همزمان با ارائه مستندات افراد مطلع، برای بررسی میزان دست اندازی برخی سودجویان به حقوق عامه، به زشک رفتیم. مشاهدات میدانی حاکی از حجم قابل توجهی از کوه خواری در منطقه بود. زخم هایی که بر پیکره کوه وارد شده بود، حکایت از آن داشت که اقدامات انجام شده طی چندین ماه و در مدت زمانی طولانی صورت گرفته

است. در بررسی میدانی، هر چه بیشتر به سمت ارتفاعات می رفتیم تخته سنگ های بزرگی به چشم می خورد که متصرفان روی آن ها با رنگ و اسپری نام خود را نوشته و مدعی مالکیت این زمین ها بودند.

پس از بررسی های میدانی، ماجرای تصرف ارتفاعات در روستای زشک به اطلاع معاون دادستان مرکز استان و سخنگوی کمیته حفظ حقوق بیت المال استان رسید و مستندات ثبت شده نیز در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفت. بر همین اساس قاضی «محمد بخشی محبی» معاون دادستان مرکز استان دستوری با قید فوریت صادر کرد و از یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بینالود (طرقبه، شاندیز) خواست همراه با خبرنگار روزنامه خراسان رضوی به صورت میدانی ماجرای کوه خواری را مورد بررسی قرار دهند. بر همین اساس ماجرای تصرف منابع ملی در زشک، به صورت میدانی توسط مسئولان مربوط بررسی شد و نتیجه آن نیز طی گزارشی در پنجم اردیبهشت ماه با عنوان «کوه خواری در طرح گردشگری» در روزنامه خراسان رضوی منتشر شد.
در گزارش یاد شده، «خانی» رئیس یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بینالود در گفت وگو با خبرنگار ما موضوع تصرفات را تایید کرد اما بدون اعلام میزان و ابعاد زمین خواری اعلام کرد: «حدود پنج هکتار زمین با عنوان یک طرح گردشگری به افرادی که زمین ها در اختیار آن هاست واگذار شده است اما در بررسی های ما مشخص شد افراد مذکور خارج از طرح هم تصرفاتی داشته اند.»
با این حال با وجود تایید کوه خواری در منطقه ییلاقی زشک، بنا بر اعلام معاون دادستان مرکز استان، همچنان گزارش بررسی های انجام شده به دستگاه قضایی منعکس نشده است.
40 هزار متر تصرف بیت المال!
بر همین اساس و برای پیگیری بیشتر موضوع با رئیس یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بینالود  تماس می گیریم.
 «مرتضی شیرزور» که با دستور مقام قضایی به موضوع کوه خواری  و دست اندازی برخی سود جویان به حقوق عامه ورود و این محل را به صورت میدانی بررسی کرده است، درباره نتیجه بررسی های صورت گرفته می گوید: اوایل اردیبهشت ماه پس از آن که دستور معاون دادستان مرکز استان مبنی بر بررسی تصرفات در ارتفاعات منطقه زشک به یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رسید، همراه با رئیس یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان به محل مراجعه کردیم و بررسی های میدانی دقیقی در این باره انجام شد.وی تصریح می کند: در همان مشاهدات اولیه مشخص شد در محل، تصرفات گسترده ای انجام شده است.رئیس یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بینالود می افزاید:  پیگیری های خود را با توجه به مستندات و نقطه زنی های ماهواره ای که در محل انجام شده است، ادامه دادیم و حتی این پیگیری ها تا یک شنبه هفته گذشته ادامه داشت.
تخریب بخش هایی زیادی از محیط زیست
وی تصریح می کند: با پایان بررسی های میدانی مشخص شد تصرفات غیرمجاز حدود 40 هزار متر است، ضمن این که در جریان تصرفات، بخش های زیادی از محیط زیست نیز تخریب شده است.شیرزور ادامه می دهد: در همین باره مطلع شدیم مسئولان منابع طبیعی شهرستان طرقبه شاندیز، دوباره از محل بازدید کرده اند، ضمن این که متصرفان هم شناسایی شدند و دیگر اقدامات نیز در این زمینه در حال انجام است.
در صورت اثبات کوتاهی برخورد می کنیم
به سراغ معاون دادستان در حوزه پیشگیری از وقوع جرم می رویم. قاضی«محمد بخشی محبی» با بیان این که از مسئولان منابع طبیعی شهرستان طرقبه شاندیز خواسته شد گزارش تخلفات را به دستگاه قضایی ارائه دهند، می افزاید: تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.وی با توضیح بیشتر در این باره، به خبرنگار ما می گوید: پس از ارسال گزارش تصرفات صورت گرفته از سوی منابع موثق به حوزه دادستانی، مدیر کل منابع طبیعی استان به حوزه دادستانی احضار خواهد شد.معاون دادستان مرکز استان ادامه می دهد: همان طور که در گزارش قبل نیز اشاره شد در صورت اثبات کوتاهی مسئولان مربوط با آن ها برخورد قاطع و قانونی صورت خواهد گرفت و نتیجه آن نیز به شهروندان اعلام خواهد شد.وی بیان می کند: توقع ما از دستگاه های اجرایی این است که آن قدر بر حوزه فعالیت خود مسلط باشند که به محض درخواست ارائه گزارش فورا موارد درخواستی را به مرجع قانونی درخواست کننده ارسال کنند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما