آموزش یکی از حقوق اساسی و اولیه تمام شهروندان

مدیرآموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیز در آستانه هفته سواد آموزی تصریح کرد: از منظر یونسکو سواد یعنی درک، شناخت، تغییر

مدیر آموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیز به همراه کارشناس سوادآموزی و مسئول حراست در آموزشگاه ارض اقدس و احمد بهره مند واقع در روستای چاه خاصه حضور یافتند.
به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیز رضا رفسنجانی؛ مدیر آموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیز در آستانه هفته سوادآموزی در بین همکاران آموزشگاه ارض اقدس عنوان کرد: آموزش یکی از حقوق اساسی و اولیه تمام شهروندان است و در اسناد مختلفی مورد تاکید قرار گرفته است. در قوانین جمهوری اسلامی ایران هم در جای جای اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی جمهوری اسلامی ، این موضوع به عنوان یکی از اصلی ترین و بدیهی ترین حقوق شهروندی برای تمامی اقشار جامعه فارغ از سن و جنس و نژاد و طبقه مورد تاکید بوده است .
وی ذکر کرد: ایران یکی از کشورهایی است که علاوه بر آموزش های رسمی مقاطع مختلف تحصیلی ، به سواد آموزی به عنوان فرصت دوم برای جبران حقوق معطل شده افراد محروم از سواد می نگرد و آن را به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از نظام آموزشی بر می شمارد.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیزخاطر نشان کرد: میزان بهره مندی مردم از حداقل سواد، نوشتن و خواندن یکی از شاخص ها و موتور محرکه توسعه انسانی جوامع است.
وی تصریح کرد: در تعریف سنتی، سواد توانایی خواندن و نوشتن است و با توانایی به کار بردن زبان برای خواندن، نوشتن، گوش دادن و سخن گفتن؛ اما در مفهوم نوین از منظر یونسکو، این واژه به سطحی از خواندن و نوشتن که برای ارتباط کافی است گفته می شود و یا سطحی که یک فرد بتواند مفهوم را درک کندوبا اندوخته ها یی که کسب کرده در رفتارش تغییر ایجاد کند .


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما