سخنرانی خانم عنابستانی به مناسبت روز دختر

در سخنرانی به مناسبت روز ملی دختر ، خانم دکتر عنابستانی مشاور امور بانوان و خانواده شهرستان بینالود (طرقبه شاندیز) ، ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه (س) بانوی کرامت و تبریک روز دختر به تمامی دختران شهرستان زیبای طرقبه شاندیز، بیان کردند برای درک جایگاه دختران در جامعه ، تامل در

حقایق متعالی زندگی حضرت فاطمه (س) کافی است. در گرامیداشت مقام دختران همین بس که پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: دختران چه خوبند، مهربان و نرمخو، مددکار و آماده به کار، انیس انسان، با برکت  و علاقه مند به پاکیزگى.

اول ذی القعده روز تولد حضرت معصومه (س) طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی به نام روز ملی دختران و آغاز دهه کرامت نامگذاری شده است. یکی از موضوعات مهم اجتماعی امروز جایگاه و نقش دختران در عرصه خانواده و اجتماع است. آنچه مسلم است، دختران امروز را باید برای ورود به عرصه‌های اجتماعی آماده کرد و به آنها آموخت که نقش خود را در خانه، محدود کار و فضای اجتماعی فدای هم نکنند.

امروز بیش از هر زمانی کشور ما نیاز به بدنه اجتماعی قوی و توانمند، فعال و پویا دارد. از مادران عزیز می خواهم در ساختن ، آبادانی و استقلال اقتصادی و سیاسی با دولت همراه بوده و برای ارتقاء جایگاه دخترانشان در این خصوص تلاش نمایند.

موضوع دختران و جوانان از محور‌های اصلی و استراتژی‌های تعریف شده برای معاونت امور زنان و خانواده محسوب می گردد. معاون محترم رییس جمهور سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار، جهت پرداختن به این مهم کارگروه دختران و جوانان رایکی از مهمترین کارگروه های این معاونت می‌شمارند و نظر مشورتی دختران جوان جهت تصمیم گیری در حوزه مسئولیت این معاونت تاکید می‌نمایند.

همانطور که مستحضر هستید تعداد شرکت کنندگان در کنکور سراسری امسال 59 درصد را دختران و 76/40 درصد را پسران تشکیل می دهند و براساس آمار 60 درصد پذیرفته شدگان کنکور دختران هستند و این نشان از توان و استعداد بالقوه دختران جوان جامعه است.

در بحث اقتصادی 75 درصد صنایع دستی کشور را زنان تولید می کنند. نقش موثر زنان در اقتصاد و معیشت خانواده را نمی توان نادیده گرفت و دولت برای قوت بخشیدن به اشتغال بانوان یکی از تکالیف قانونی خود را فراهم نمودن تسهیلات خانگی فراگیر و پایدار قرار داده است.

شهرستان گردشگری طرقبه شاندیز با وجود پتانسیل‌های بالقوه خود در زمینه گردشگری و فراهم بودن بازار فروش و تقاضای پایدار در زمینه صنایع دستی و همچنین شرایط جمعیتی خود به صورتی که بیشتر جمعیت شهرستان روستایی و بالغ بر یک سوم جمعیت جوان هستند بتوان از سرمایه اجتماعی بانوان و دختران جوان در شهرستان در راستای تولید صنایع دستی استفاده نمود و زمینه اشتغال زایی و درآمد زایی دختران جوان را فراهم نمود. این مهم محقق نخواهد شد مگر با همت جوانان ، مسئولین و حمایت‌های دولت تدبیر و امید. امیدواریم در شرایط سخت اقتصادی کشور بتوان با استفاده از ظرفیت 30 درصدی جوان و وجود پتانسیل‌های طبیعی و ظرفیت‌های گردشگری شهرستان مسیر دستیابی به توسعه پایدار را هموار نمود.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما