وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیازامروز جامعه

طرقبه، اعظم دوست حصار/ عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد؛ وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیاز امروز جامعه ما است که واقفان خیراندیش با قدم گذاشتن در این عرصه باعث رونق اقتصاد کشور خواهند شد.

محمد دهقان، نماینده مردم شهرستان طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی به مناسبت دهه وقف در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف خراسان رضوی بیان کرد: وقف مشارکتی با رویکرد اقتصادی نیاز امروز جامعه ما است که واقفان خیراندیش با قدم گذاشتن در این عرصه باعث رونق اقتصاد کشور خواهندشد.

وی با اشاره به ابتکارات جدید در عرصه های وقف گفت: وقف مشارکتی نمونه عالی و ارزشمند از حضور همه اقشار باهر سطح توان مالی در موضوع وقف است که می تواند باعث رونق یافتن وقف و اقتصاد در شرایط کنونی باشد.

دهقان با ارائه راهکارهای پیشنهادی تاکید کرد: اکنون که جامعه ما در فشار اقتصادی تمام وعیاری از سوی دشمنان قرار دارد این واقفان نیک اندیش و خیران هستند که باید در عرصه وقف برای اقتصاد جامعه قدم بگذارند و ادارات اوقاف و کارشناسان و مشاوران دفاتر وقف هم باید بستر لازم جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف در عرصه های جدید و به ویژه وقف در زمینه امور اقتصادی را دربین مردم آماده کنند.

وی تصریح کرد: می توان با وقف مشارکتی سهام کارخانه یا کارگاه های تولیدی را وقف کرد که هم در زمینه اشتغال جوانان و افراد جویای کار موثر است و هم از عواید حاصل از آن برای امورات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی هزینه کرد.

عضو کمیسیون حقوقی، قضایی مجلس شورای اسلامی به اصالت و سابقه وقف اشاره و اظهار کرد: اگر پرچم دین و پرچم قیام سرخ عاشورا بعد گذشت قرن ها همچنان برافراشته است بدون تردید از ثمرات و برکات وقف های نیکان و گذشتگان ما است که در حقیقت با وقف مال خود در راه خدا و اهل بیت(ع) نوعی جهاد انجام داده اند.

وی خاطر نشان کرد: وقف از موضوعاتی است که نیازمند استدلال نیست و ارزش و مواهب آن در فرهنگ و اقتصاد جامعه به خوبی روشن و آشکار است و کسانی که توانایی مالی دارند باید این نهاد شرعی الهی را زنده و پویا نگه دارند.

نماینده مردم شهرستان طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت وقف و موقوفات درطرقبه شاندیز اشاره و تصریح کرد: این شهرستان با توجه به قدمت تاریخی و هم جواری با بارگاه مطهر امام رضا(ع) مردمی متدین و مذهبی دارد که حجم بالای وقف های انجام شده، اراضی و باغات موقوفه ای نشان دهنده این شاخصه است.

وی افزود: رونق برنامه های قرآنی، فرهنگی و مذهبی در مساجد، حسینیه ها و تکایای شهرستان از رونق وقف است و امروزه با توجه به سابقه بسیاردرخشان مردم شهرستان در وقف و آمادگی مذهبی لازم می توان به ورود مردم شهرستان در عرصه های جدید وقف امیدوار بود‌.

دهقان به ظرفیت شهرستان در بحث گردشگری اشاره و تاکید کرد: بخشی از امور وقفی را در جهت توسعه گردشگری می توان به کار گیری کزد و واقفان نیک اندیش با مشارکت عموم مردم در این عرصه وارد شوند و برای رونق صنعت گردشگری که بی شک رونق فعالیت های اقتصادی و اشتغال زایی را به همراه دارد وقف کنند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما